Anonimowość w sieci zagrożona

, , Możliwość komentowania Anonimowość w sieci zagrożona została wyłączona

Nasze bezpieczeństwo w sieci i anonimowość nie są już tak pewne jak jeszcze jakiś czas temu. Coraz częściej wiele informacji o nas, użytkownikach, wydobyć można posiadając minimalne umiejętności hakera.  Wszystkiemu winne są nowe zasady jakimi rządzi się obecnie internet. Nasza identyfikacja uzależniona jest od dwóch rodzajów danych. Pierwszy z nich to adres naszej karty sieciowej, tzw. MAC. Drugi to znany wszystkim adres sieciowy zwany IP. Specjaliści ostrzegają, że takie zabezpieczenia już od dawna nie są wystarczające. Administrator każdej sieci posiada dane co do naszych numerów, nawet tych zmiennych, i w każdej chwili te informacje mogą przedostać się w niepowołane ręce.

cultura_19jy0056rf

Inne dane mogą zostać przejęte z powodu braku szyfrowania naszych połączeń z innymi internautami. Z drugiej strony korzystanie z drogi szyfrowanej może zwrócić na nasze poczynania uwagę służb śledzących nasze zachowanie w internecie. Sam fakt korzystania z tego rodzaju zabezpieczeń może być ważną informacją na nasz temat. Analiza takich połączeń obrazuje też jakiego rodzaju wiadomości staramy się ukrywać. Mogą to być wiadomości email, rozmowa przez komunikator, czy też przesyłane zdjęcia lub filmy.

Co więcej istnieją już inne sposoby identyfikacji naszych urządzeń w sieci niż tylko IP czy MAC. Obecnie ważne dane zawiera metoda fingerprinting, czyli indywidualny i unikalny ślad każdego komputera, telefonu czy tabletu łączącego się z internetem. Nazywa się to tak zwanym wirtualnym ‘odciskiem’ w sieci. Niestety tego rodzaju wiedza może być wykorzystywana przez przestępców w sieci, gdyż ułatwia im dokonanie na nas ataku. Dane z ‘odcisku’ przetwarzane są również przez firmy zajmujące się reklamą w sieci i pozwalają na dopasowanie takiego rodzaju reklam, które pokrywają się z wyszukiwanymi przez nasze urządzenie informacjami. Warto jest więc dbać o bezpieczeństwo swojego komputera czy tabletu za pomocą najnowszych aplikacji antywirusowych i antyszpiegowskich.