Bezpieczny skaner kodów QR

, , Możliwość komentowania Bezpieczny skaner kodów QR została wyłączona

Nowa darmowa aplikacja mobilna – Kaspersky QR Scanner dla systemów Android oraz iOS już jest dostępna. Aplikacja odczytuje informacje z kodów QR oraz ostrzega użytkowników o zawartych w nich niebezpiecznych odsyłaczach.

Jak wiadomo oszuści ciągle wymyślają nowe triki, aby zwabić użytkowników na niebezpieczne strony. Jednym z nich jest szyfrowanie odsyłaczy phishingowych w kodach QR.

Kody QR pozwalają nam na wygodne przekazywanie odsyłaczy do urządzeń mobilnych z monitorów komputerowych lub wydruków. Dzięki temu nie ma potrzeby ręcznego przepisywania adresu strony – wystarczy jedynie wykonać zdjęcie kodu. Jednak o ile doświadczeni użytkownicy potrafią rozpoznać fałszywe adresy URL na ekranie, nie da się zidentyfikować gołym okiem podrobionego kodu QR. Co ważne, cyberprzestępcy mogą nie tylko podmieniać obrazki z kodami online, ale również fizycznie przyklejać swoje szkodliwe kody QR, np. na plakatach reklamowych.

Sam phishing – czyli tworzenie fałszywych stron w celu uzyskania osobistych danych użytkowników lub zainfekowania ich urządzeń szkodliwym oprogramowaniem – nie jest niczym nowym, a cyberprzestępcy stosują go od wielu lat. Kaspersky Lab posiada doświadczenie w skutecznym zwalczaniu tego zagrożenia, jak również obszerne bazy danych z informacjami o szkodliwych odsyłaczach i skuteczne technologie służące do identyfikowania niebezpiecznych stron, które niedawno pojawiły się w internecie. Obecnie Kaspersky Lab rozszerza ochronę przed phishingiem na kody QR.

klp_qr_scanner_szkodliwy_link_smallklp_qr_scanner_small

Kaspersky QR Scanner jest bezpłatną aplikacją przeznaczoną dla systemów Apple iOS oraz Google Android. Nie zawiera zbędnych elementów – żadnych funkcji opcjonalnych czy niepotrzebnych przycisków. Program opiera się na następującym podejściu: skanuj – sprawdź – otwórz. Gdy kwadratowy kształt kodu QR stanie się widoczny dla aparatu urządzenia mobilnego, aplikacja błyskawicznie sprawdza zaszyfrowane w nim informacje. Jeśli wszystko jest w porządku, strona natychmiast się otwiera. Jeśli odsyłacz prowadzi do strony phishingowej lub innych niebezpiecznych zasobów online, użytkownik zobaczy odpowiednie ostrzeżenie. Oprócz adresów stron internetowych skaner poprawnie wykrywa wszelkie teksty zaszyfrowane w kodach QR, jak również informacje kontaktowe i może szybko zaakceptować ustawienia Wi-Fi oraz połączyć urządzenie z siecią*.

Aplikacja Kaspersky QR Scanner jest dostępna bezpłatnie w oficjalnych sklepach z aplikacjami mobilnymi:

– Apple AppStore: http://r.kaspersky.pl/kaspersky_qr_scanner_ios,

– Google Play: http://r.kaspersky.pl/kaspersky_qr_scanner_android.