Jak chronić komputer przed zagrożeniami?

, , Możliwość komentowania Jak chronić komputer przed zagrożeniami? została wyłączona

Włamanie przez internet to nie jedyne zagrożenie, na które narażony jest nasz komputer. Innymi zagrożeniami są wirusy. Aby się przed nimi chronić potrzebny jest nam dobry program antywirusowy. Zainfekować komputer wirusem można na wiele sposobów. Najczęstszym jest dostanie się wirusa przez pocztę elektroniczną, wirus wysyłany jest jako załącznik do maila. Nadawca maila może wysłać nam wirus przez przypadek, nieświadomie lub też zrobić to celowo. Aby zapobiec właśnie takim przypadkom został stworzony program antywirusowy. Program taki zbudowany jest z dwóch części: programu antywirusowego i bazy danych dotyczących wirusów. Baza danych wymaga ciągłej aktualizacji, bowiem im szybciej pojawi się szczepionka na nowego wirusa, tym mniej szkód on wyrządzi.

jak-chronic-komputer-przed-zagrozeniami

Dlatego też wybierając program antywirusowy należy kierować się szybkością z jaką producent aktualizuje bazę danych dotycząca wirusów. Do najpopularniejszych antywirusów należą: Norton AntiVirus, AVG AntiVirus, Comodo AntiVirus, które możemy kupić lub też używać w wersji bezpłatnej. Więcej darmowych wersji znajdziecie na naszej stronie w kategorii Antywirusy do pobrania z bezpiecznych serwerów całkiem za darmo.

Jak chronić komputer przed zagrożeniami?
Nic nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa komputera w internecie. Można jednak znacznie zwiększyć bezpieczeństwo komputera i trochę ograniczyć możliwość jego infekcji poprzez przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

  1. Instalacja oprogramowania antywirusowego. Na komputerze powinno być zainstalowane oprogramowanie antywirusowe stale monitorujące otwierane e-maile, strony i pliki. Oprogramowanie powinno być stale automatycznie aktualizowane, gdyż codziennie pojawiają się nowe wirusy.
  2. Aktualizacje systemu operacyjnego. Chronią komputer często znacznie skuteczniej niż oprogramowanie antywirusowe. Dlatego zaleca się, aby aktualizacje systemu wykonywały się automatycznie. Wchodząc w poniższy link sprawdzisz czy Twój Windows zawiera wszystkie aktualne poprawki: http://update.microsoft.com
  3. Zapora systemowa. Na komputerze powinien być włączony tzw. FireWall. Jest to oprogramowanie chroniące przed bezpośrednimi atakami z sieci. W nowoczesnych systemach operacyjnych FireWall jest częścią systemu operacyjnego. Występuje pod nazwą “Zapora Systemowa” i jest dostępny z Panelu Sterowania.
  4. Przeglądarka internetowa. Najnowsze przeglądarki internetowe posiadają dużą ilość wszelkiego rodzaju zabezpieczeń. Dlatego niezależnie od rodzaju przeglądarki, którą wybierzemy należy dbać o jej aktualizacje.