Jak usunąć trojana?

, , Możliwość komentowania Jak usunąć trojana? została wyłączona

Trojan to wirus komputerowy, który bardzo łatwo możesz ściągnąć na swój komputer nieświadomie z Internetu. Koń trojański czy trojan to określenie powszechne określenie oprogramowania, które podszywając się pod interesujące dla użytkownika aplikacje dodatkowo implementuje niepożądane, ukryte przed użytkownikiem różne funkcje (programy szpiegujące, bomby logiczne, furtki umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem przez nieuprawnione osoby itp.). Nazwa ta pochodzi od znanego mitologicznego konia trojańskiego. Nasz komputer może go nie rozpoznać, gdyż jest on starannie zamaskowany i błędnie odczytywany jako użyteczny program komputerowy. Z całą pewnością konieczne jest jednak usunięcie tego niechcianego wirusa, ponieważ może on siać spustoszenie w twoich dokumentach. Przedstawiamy kilka wskazówek jak usunąć trojana ze swojego komputera.

trojany

  1. Pobierz z Internetu całkiem darmowy program antywirusowy Microsoft Security Essentials i zainstaluj go na swoim komputerze. Jeżeli masz system operacyjny Vista to oczywiście ściągnij odpowiednią wersję programu antywirusowego obsługiwanego przez Vistę.
  2. Otwórz ten program antywirusowy i w menu opcje wybierz “skanowanie”. Program MSE przeszuka teraz wszystkie dyski i wyszuka każdego trojana i wszystkie zajęte oraz zainfekowane przez niego pliki. Wyświetli także listę plików i zapyta się użytkownika co z nimi zrobić.
  3. Dostępne są opcje dodania do kwarantanny lub całkowite usunięcie. W przypadku tego wirusa, powinniśmy najlepiej usunąć wszystkie zainfekowane pliki. Z menu wybierz opcję “usuń zainfekowane pliki”. Antywirus usunie groźnego trojana z twojego komputera. Musisz się niestety czasem jednak liczyć z utratą niektórych plików, które wirus zaatakował.
  4. Po tej operacji dla pewności zrestartuj komputer. Program antywirusowy przeprowadzi dokładne ponowne skanowanie dysków, aby upewnić się czy trojan faktycznie na 100% został całkowicie usunięty z twojego komputera.
  5. Każdy komputer powinien być cały czas chroniony poprzez program antywirusowy, a szczególnie gdy używasz Internetu, lub czasem płyt lub pamięci przenośnej z różnych źródeł – zagrożenie wtedy rośnie. Zawsze przed ich odtworzeniem sprawdzaj czy nie są zainfekowane, nawet jeśli pochodzą ze sprawdzonych źródeł.