Wirusy komputerowe i ochrona przed nimi

, , Możliwość komentowania Wirusy komputerowe i ochrona przed nimi została wyłączona

Wirusy komputerowe są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla naszych komputerów. Choć wielu z nas na co dzień korzysta z komputera oraz programu antywirusowego, nasza wiedza związana z wirusami jest w gruncie rzeczy niewielka. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, ile szkody może wyrządzić wirus. Niewiele wiemy o tym, jak z takimi wirusami walczyć, ani jak chronić przed nimi nasz komputer.
Czym są zatem wirusy komputerowe? Jak można się przed nimi chronić?
Wirus komputerowy to nic innego jak program, jednak program dość specyficzny. Nie ma on służyć użytkownikowi komputera, wręcz przeciwnie. Jego głównym celem jest szkodzenie.

domestic life: group of friends having problems with computers
Wirusy komputerowe najczęściej przenoszone są pomiędzy poszczególnymi komputerami za pośrednictwem Internetu. Choć to Internet jest głównym źródłem wirusów, należy uważać również na nośniki danych, takie jak płyty CD, dyskietki i inne. One również mogą przenieść na nasz komputer szkodliwe oprogramowanie.

Wirusy mogą utrudniać nam pracę z komputerem na wiele różnych sposobów. Te mniej szkodliwe ograniczają się zazwyczaj do przeszkadzania nam podczas pracy. Często ich działanie ogranicza się do wyświetlania szkodliwych napisów na ekranie lub na blokowaniu dostępu do Internetu. Są też wirusy, które powodują otwieranie się niektórych stron internetowych, nawet jeśli nie chcemy na nie wchodzić. Są jednak i groźniejsze, złośliwe wirusy, których działanie polega przede wszystkim na usuwaniu z dysku niektórych plików lub na unieruchomieniu całego systemu operacyjnego.

Dotychczas wyodrębniono kilka rodzajów wirusów komputerowych. Najstarsze wirusy, to wirusy plikowe, które doczepiają się do plików wchodzących w skład innych programów. Inną grupę stanowią wirusy, które atakują sektor startowy dysku. Groźne są bomby logiczne, które są wirusami mogącymi pozostawać dość długo w uśpieniu. Mogą one zacząć swą niszczycielską działalność zgodnie z ustaloną wcześniej datą lub pod wpływem pewnej, wcześniej określonej akcji wykonanej przez osobę korzystającą z komputera. W Internecie najczęściej występującymi wirusami są „robaki”, które same mogą tworzyć swoje kopie i rozpowszechniać się w ten sposób w sieci. Mogą one przenosić się z komputera na komputer m.in. za pomocą poczty elektronicznej. Groźnymi wirusami są słynne „trojany”, czyli konie trojańskie. Są to kody ukryte w innych programach, które wykonują wiele innych niepożądanych operacji, z których użytkownik nawet nie zdaje sobie sprawy. Są one zaliczane do kategorii tzw. programów szpiegowskich.

Przed wirusami coraz trudniej jest się ochronić, jednak warto korzystać z dostępnych środków. Szczególnie ważnym elementem, w który powinien zostać wyposażony każdy komputer podłączony do Internetu, jest program antywirusowy. Powinien być on na bieżąco aktualizowany, zaś raz na jakiś czas należy wykonać skanowanie całego dysku w celu sprawdzenia, czy nie znajdują się na nim zagrożone pliki. Programy antywirusowe można kupić wraz z odpowiednią licencją, można również skorzystać z bezpłatnych programów. Są one dostępne na niektórych stronach internetowych, często są również dodawane na płytach CD jako „gratis” do gazet o tematyce związanej z komputerami.